Wydarzenia

POWRÓT DO WSZYSTKICH AKTUALNOŚCI

8 marca 2024

Znamy zwycięzców III edycji programu „Szczecin_UP!”

Firma RE make it projektująca i wytwarzająca przedmioty użytkowe m.in. z odpadów produkcyjnych i materiałów po starych reklamach dla firm i instytucji oraz projekt BIO-PHOTO-POLYMER rozwijający technologię umożliwiającą produkcję bezpiecznych dla środowiska polimerów – to zwycięzcy III edycji programu mentoringowego dla start-upów „Szczecin_UP!”.

W trzeciej już edycji programu Szczecin_UP! udział wzięło 7 zespołów. Uczestników podzielono na dwie kategorie: „proof of concept” - osoby z pomysłem na nowy produkt, usługę lub technologię, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz „young business” – firmy działające na rynku nie dłużej niż 3 lata, które chcą rozwinąć nowy produkt, usługę lub technologię.

- Przez prawie 4 miesiące uczestnicy programu rozwijali swoje firmy i pomysły biznesowe pod okiem doświadczonych mentorów i doradców. Wzięli także udział w dwóch „pitch campach”, podczas których szlifowali umiejętność prezentowania swoich pomysłów przed inwestorami, a następnie zaprezentowali się przed kapitułą programu, która wyłoniła zwycięzców  – wyjaśnia koordynatorka programu, Magdalena Mikołajczak z Technoparku Pomerania.

 

 

W kategorii „young business” zwyciężyła firma RE make it, która przetwarza nieużywane, niechciane bądź zniszczone materiały oraz odpady firm i instytucji i tworzy z nich nowe, dedykowane produkty, np. plecaki, torebki, organizery czy gadżety promocyjne.

– Pomagamy firmom i instytucjom spojrzeć na ich materiały i odpady z zupełnie innej strony. Dajemy drugie życie i często wyższą wartość materiałom, które byłyby wyrzucane. Przyczyniamy się do zmniejszenia ilość śmieci. Wyróżnia nas to, że nie produkujemy „na stan”, realizujemy tylko indywidulne projekty na zlecenie  – wskazują założycielki RE make it, Anna Cisińska-Młynek i Magdalena Krzywicka.

Dzięki udziałowi w programie Szczecin_UP firma dokonała re-brandingu, podjęła prace nad nową stroną, identyfikacją wizualną i komunikacją, a także przyspieszyła plan ekspansji na rynek skandynawski i niemiecki.

 

 

W kategorii „proof of concept” najlepszy okazał się projekt BIO-PHOTO-POLYMER autorstwa szczecińskich naukowców: Pauliny Bednarczyk, Pauli Ossowicz-Rupniewskiej i  Rafała Rakoczego. Jego celem jest rozwijanie "zielonych" technologii zgodnie z globalnym trendem "green+green".

- Nasza technologia opiera się na zastępowaniu surowców petrochemicznych surowcami odnawialnymi, co pozwala na produkcję bezpiecznych dla środowiska polimerów przy wykorzystaniu proekologicznych, szybkich i energooszczędnych metod takich jak fotopolimeryzacja – wyjaśniają autorzy projektu.

Projekt zakłada stworzenie szerokiej gamy produktów polimerowych dla różnych gałęzi przemysłu, co umożliwi firmom znaczne obniżenie kosztów energii przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa produkcji.

 „Szczecin_UP!” to pierwszy program mentoringowy dla start-upów realizowany przez Miasto Szczecin. Jego celem jest tworzenie dobrych warunków do dynamicznego rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw na terenie miasta i Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.  Koordynatorem i organizatorem programu na zlecenie miasta jest Technopark Pomerania. Partnerami programu są mentorzy i doradcy reprezentujący firmy z różnych dziedzin gospodarki, którzy dla uczestników programu są przewodnikami w trudnym procesie zdobywania doświadczenia biznesowego.