POWRÓT DO WSZYSTKICH AKTUALNOŚCI
O historii cyfryzacji z uczniami Technikum Kreatywnego
Od antycznych komputerów, dysków i modemów po współczesne trendy w grafice komputerowej i najnowsze programy pozwalające tworzyć zaawansowane animacje – o tym rozmawialiśmy dziś z uczniami szczecińskiego Technikum Kreatywnego, którzy odwiedzili Technopark.
Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie wystawy "Cyfrozaury - komputery z poprzedniej epoki" poświęconej historii rozwoju komputerów osobistych. Prezentuje ona cyfrowe eksponaty, których czasy świetności przypadają na złotą erę pecetów. Znalazły się wśród nich m.in. komputery ze znakowym systemem operacyjnym DOS, pecety produkowane 40 lat temu w Szczecinie, kolekcje dysków, modemów i innych elementów komputerów z lat 80. i 90. XX wieku pozwalające prześledzić historię miniaturyzacji komuterów, a także oprogramowania, które w tamtym czasie dominowały na światowym rynku.
Jednymi z ciekawszych cyfrowych zabytków prezentowanych na wystawie są ThinkPad 750CS firmy IBM – pierwszy model notebooka, którego Amerykanie zabrali w kosmos - oraz ojciec laptopa i dziadek smartfona, czyli jeden z pierwszych przenośnych komputerów PC z procesorem taktowanym zegarem 10 MHz. Zamontowano w nim dwie stacje dysków 720 KB, co pozwalało na uruchomienie systemu operacyjnego i prostego edytora tekstu. Choć stosunkowo niewielkich rozmiarów jednostkę centralną komputera można było spakować do torby, to konieczność noszenia monitora pod pachą ograniczała nieco mobilność modelu.
Po krótkiej lekcji cyfrowej historii uczniowie mogli zapoznać się także ze współczesnymi trendami w grafice komputerowej i najnowszymi programami pozwalającymi tworzyć zaawansowane animacje jak Blender czy Mixamo. Ciekawe prelekcje w tej tematyce poprowadzili partnerzy spotkania: Krzysztof Adamin z Art 3D & Design i firmy Autocomp Management oraz Maciej Plater-Zyberk z firmy ATEKTURA.
Spotkanie zorganizowano we współpracy z Fudacją Szczecin Lab.