Wydarzenia

POWRÓT DO WSZYSTKICH AKTUALNOŚCI

11 października 2023

Wybory wyzwaniem dla urzędników / konwenty administracji

Zmiany związane z nowelizacją kodeksu wyborczego, wprowadzenie i obsługa Centralnego Rejestru Wyborców czy nowe e-usługi wyborcze – to jedne z największych wyzwań, przed jakimi stają w tym roku polscy urzędnicy. Aby ułatwić obywatelom głosowanie, muszą oni wdrożyć i obsłużyć nowe systemy informatyczne. Ekspercką wiedzą z tego zakresu dzielić się będą uczestnicy Konwentów Informatyków i Administracji.

Centralny Rejestr Wyborców połączy ponad 2,5 tysiąca gminnych baz danych. Dotychczas każdy samorząd przetwarzał dane wyborców samodzielnie przy użyciu różnych oprogramowań.

- Przy rozproszonych bazach danych trudniej dopisać wyborców do spisu poza miejscem ich zamieszkania. W tym celu gminy muszą przyjmować wnioski od obywateli i przesyłać je między sobą. Może się zdarzyć, że przez nadmiar pracy urzędnicy nie będą w stanie rozpatrzyć wniosku na czas. Natomiast jeden, scentralizowany system automatyzuje i upraszcza ten proces – wyjaśnia Mariusz Andryszak, ekspert w zakresie ochrony danych, dyrektor regionalnego oddziału Technoparku Pomerania.
 
CRW ma ułatwić głosowanie wyborcom i organizację wyborów urzędnikom, którzy jednak najpierw muszą przygotować się do obsługi nowego systemu i zmian związanych z jego wdrożeniem jak m.in. wprowadzenie nowych i modyfikacja dotychczasowych usług wyborczych. O tym opowiedzą eksperci podczas Konwentów Informatyków i Administracji.
 
- Poruszymy również kwestię nowych sposobów uwierzytelniania tych usług oraz prostszego i szybszego sposobu archiwizowania dokumentów na ePUAP, który został już przetestowany i w najbliższym czasie zostanie udostępniony instytucjom publicznym. Porozmawiamy też m.in. o nowym sposobie realizowania usług z poziomu smartfona w systemie mObywatel – mówi  jeden z prelegentów konwentu Michał Kossakowski, ekspert ds. e-administracji, na co dzień współpracujący z Ministerstwem Cyfryzacji.
 
Konwenty Informatyków i Administracji odbywają się corocznie w 9 województwach już od 19 lat. Ich celem jest poszerzanie wiedzy samorządowych informatyków i integracja środowiska odpowiedzialnego za rozwój e-administracji. Przed nami konwnety:
 
 
  • VI Łódzki i V Ogólnopolski Konwent Informatyków i Administracji - 17-18 października w Hotelu Kolumna Park w Przygoniu;
  • Dolnośląsko-Opolski Konwent Informatyków i Administracji - 16-17 listopada w Pałacu Sulisław w Grodkowie.
 
 
Program konwentów i szczegółowe informacje dostępne są na: www.konwentyadministracji.pl