Wydarzenia

Znamy zwycięzców II edycji programu „Szczecin_UP!”

Firma mPower napędzająca rewolucję technologiczną w zakresie bezemisyjnego transportu oraz projekt „Liście” autorstwa Patrycji Mrozińskiej, czyli ekologiczna farma wertykalna w centrum Szczecina produkująca jadalne mikroliście – to zwycięzcy II edycji biznesowego programu mentoringowego „Szczecin_UP!”. Najlepsze startupy wyłonione przez kapitułę programu otrzymały nagrody finansowe oraz wsparcie Technoparku Pomerania w dalszym rozwijaniu biznesu.

W programie Szczecin_UP! 2.0. udział wzięło 12 zespołów. Uczestników podzielono na dwie kategorie: „proof of concept” - osoby z pomysłem na nowy produkt, usługę lub technologię, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz „young business” – firmy działające na rynku nie dłużej niż 3 lata, które chcą rozwinąć nowy produkt, usługę lub technologię.

- Zespołom udzielono wsparcia w postaci mentoringu doświadczonych przedsiębiorców, menedżerów i specjalistów branżowych, a także szkoleń i warsztatów biznesowych we wskazanych przez nich dziedzinach – wyjaśnia koordynatorka programu, Magdalena Mikołajczak z Technoparku Pomerania – Następnie zaprezentowali oni swoje pomysły przed inwestorami oraz przed kapitułą programu, która wyłoniła laureatów.

W kategorii „young business” zwyciężyła firma mPower zarządzana przez dra hab. inż. prof. ZUT Marcina Hołuba oraz dra inż. Michała Bonisławskiego. Spółka rozwija nowoczesne komponenty energoelektroniczne i maszyn elektrycznych, a także innowacyjne technologie wspierające projektowanie, budowę i integrację napędów wodorowych i elektrycznych do pojazdów bezemisyjnych. Za zajęcie I miejsca firma otrzymała nagrodę w wysokości 30 tysięcy zł oraz udział w Programie Inkubacji Technoparku Pomerania obejmującym pomieszczenie biurowe i 40 h wsparcia szkoleniowo-doradczego przez 12 miesięcy.

II miejsce w kategorii „young business” oraz nagrodę w wysokości 20 tysięcy zł i udział w Programie Inkubacji Technoparku Pomerania zdobyła Spółka Combo Gaming tworząca  miniaturowy, przenośny komputer gamingowy Combo, który można nazwać przenośną konsolą. - Jest to obecnie nisza rynkowa, która ma jednak szansę na dynamiczny rozwój z uwagi na możliwości technologiczne nowych procesorów, które zapewniają odpowiednią wydajność, aby móc obsługiwać gry AAA (np. Cyberpunka) przy poborze energii zapewniającym ciągłą rozgrywkę przez min. 4 h – wskazują twórcy produktu.

W kategorii „proof of concept” najlepszy okazał się projekt ekologicznej farmy wertykalnej, czyli uprawy pionowej w zamkniętym pomieszczeniu w centrum Szczecina. – Początkowo farma produkowałaby jadalne mikroliście, a następnie także zioła oraz jadalne kwiaty i baby warzyw. Umożliwiłoby to skrócenie łańcucha dostaw do lokalnych restauracji i sklepów oraz dostarczanie świeżych produktów przez cały rok niezależnie od pogody, dzięki uprawie w kontrolowanych warunkach – wskazuje autorka pomysłu, Patrycja Mrozińska, która wygrała 15 tysięcy zł oraz udział w Programie Inkubacji Technoparku Pomerania przez 6 miesięcy.

II miejsce w kategorii „proof of concept” zajął pomysł unikatowej pod względem designu strategicznej gry planszowej GNOK autorstwa Martyny i Konrada Jakubowskich oraz Aleksandry Zadrożnej. - To zaawansowana gra logiczna o nowej mechanice rozgrywki, zbierająca bardzo pozytywne recenzje w pierwszych badaniach rynkowych. To nie tylko rozrywka, testowane są także możliwości jej wykorzystania w badaniach psychologicznych – wyjaśnia Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania i członek kapituły konkursowej. Projekt GNOK nagordzono czekiem na 10 tysięcy złotych oraz udziałem w Programie Inkubacji Technoparku Pomerania przez 6 miesięcy.

„Szczecin_UP!” to pierwszy program mentoringowy dla start-upów realizowany przez Miasto Szczecin. Jego celem jest tworzenie dobrych warunków do dynamicznego rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw na terenie miasta i Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.  Koordynatorem i organizatorem programu na zlecenie miasta jest Technopark Pomerania. Partnerami programu są Klaster IT oraz mentorzy i doradcy reprezentujący firmy z różnych dziedzin gospodarki, którzy dla uczestników programu są przewodnikami w trudnym procesie zdobywania doświadczenia biznesowego.